– Włącz myślenie, szanuj jedzenie!

Wykład, prowadzony przez Aleksandrę Soloch, pod nazwą Zero Waste, skupiał się na skutkach globalnego konsumpcjonizmu, zwłaszcza spożywczego. Okazuje się, że ogromne ilości produkowanego jedzenia prowadzą do problemów m. in. powstawania odpadów, a także skutków środowiskowych i klimatycznych w postaci szkodliwych gazów.
Poza zmianami klimatycznymi zwrócono uwagę na skutki przetworzonej żywności dla środowiska oraz przedstawiono skalę problemu bardzo wymownie w mln ton marnowanej żywności rocznie. Ekspertka przeanalizowała również przyczyny nadmiernego konsumpcjonizmu, aspekty marnowania wody przy produkcji niewykorzystanej żywności, a następnie zwróciła uwagę na konieczność zmiany przyzwyczajeń i nawyków w codziennych czynnościach, jak np. zakupy czy przyrządzanie posiłków. Warto pamiętać, że ograniczając ilość odpadów dbamy o środowisko wokół nas: czyste powietrze, dobrą glebę a tym samym
własne zdrowie. Zostały przedstawione sposoby na ponowne wykorzystanie odpadków po produktach spożywczych oraz zwrócono uwagę na sposoby zagospodarowania oraz przechowywania nadmiaru żywności. Niektóre rozwiązania zostały również zastosowane w szkole w Cerekwicy w postaci m. in. szklarni, kompostownika lub chociażby stołówki. W ramach podsumowania uczestnicy mieli okazję podzielić się rozwiązaniami z własnych gospodarstw domowych.

Visits:117

Zostaw komentarz


Back to top